Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa
- Szczegóły
- Kategoria: Akcja PODWYŻKI
- Opublikowano: środa, 26, sierpień 2015 10:26
- Super User
- Odsłony: 4489
W dniu 25 sierpnia 2015 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR oraz przedstawicieli ministerstwa. Po wielu staraniach w sprawie spotkania z ministrem Markiem Sawickim, jednak to dzięki wsparciu Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza jak i wsparciu innych Posłów miało dojść do spotkania z ministrem w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ARIMR. Obawy związkowców budził już sam termin spotkania w dniu posiedzenia rządu. Niestety, tak jak można było to przewidzieć po półtorej godzinie oczekiwania strona związkowa spotkała się z Podsekretarz Stanu w ministerstwie Panią Zofią Szalczyk wraz z pracownikami ministerstwa. Pani Zofia Szalczyk poinformowała, że została przysłana w imieniu ministra i przekaże Panu ministrowi przebieg tego spotkania. Niestety Pani Szalczyk nie potrafiła podjąć żadnego zobowiązania ani podać konkretnej odpowiedzi, m.in. na pytanie jaki wzrost budżetu na wynagrodzenia w ARiMR zostanie założony w projekcie budżetu na rok 2016.
Spotkanie było bardzo formalne bez nawiązania dialogu. Strona związkowa odebrała, że ministerstwo traktuje całe spotkanie jako formalność, którego celem miało być złożenie przez związkowców pisma wraz z żądaniami. Pani Zofia Szalczyk podkreśliła kilkukrotnie, że ministerstwo jak i ARiMR musi działać ściśle według przepisów i procedur dając do zrozumienia, że nie będą prowadzone w tym dniu żadne rozmowy pomiędzy Ministerstwem a Związkami.
Pismo z żądaniem podwyżek w wysokości 20 % lub 500 zł na pracownika ARiMR zostało złożone w kancelarii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Długotrwałe unikanie spotkania z nami przez Pana ministra oraz wyznaczenie terminu spotkania w taki sposób aby uniknąć osobistego w nim udziału potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że pan minister Marek Sawicki, będąc członkiem rządu dużego państwa, członka UE nie traktuje poważnie kilku tysięcy pracowników największej Agencji Płatniczej w Unii Europejskiej.
W związku z tym, że dotychczasowe spotkania nie przynoszą konkretnych efektów na najbliższym posiedzeniu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” odbędzie się głosowanie nad przystąpieniem do sporu zbiorowego z pracodawcą.